بهمن 4, 1398

نکات مهم در ایمنی اتاق کودک

ایمنی اتاق کودک یکی از موارد مهمی است که در این مقاله درباره آن توضیح میدهیم. در طراحی دکوراسیون اتاق خواب و انتخاب سرویس خواب کودک باید به ایمنی کودک در اتاق خواب توجه داشته باشید. ایمنی اتاق به این دلیل مهم است که فرزند شما ساعت های بسیاری در اتاق تنها است و اتاق امن برای پدر و مادر آرامش خاطر به وجود می آورد. برای بالا بردن ایمنی اتاق خواب باید در انتخاب تمام اجزای اتاق خواب دقت کنید. از انتخاب تخت خواب گرفته تا انتخاب پرده اتاق خواب میتواند ایمنی اتاق خواب را بالا ببرد.همچنین چیدمان وسایل در اتاق خواب نیز در بالا بردن ایمنی موثر است.

نکات ایمنی در انتخاب تخت خواب کودک

دیواره های تخت خواب باید ثابت باشد. تخت خواب با دیواره هایی متحرک میتواند باعث آسیب رسیدن به کودک شود. همچنین در انتخاب تخت خواب باید سن کودک را نیز در نظر بگیرید.حتما در سنین پایین از تخت خواب های دارای حفاظ و نرده استفاده نمایید.برای بالا بردن ایمنی تخت خواب کودک موارد زیر را نیز رعایت فرمایید:

به هیچ وجه تخت خواب های تیز و لبه دار را انتخاب نکنید. زیرا این تخت خواب ها ممکن است به فرزند شما آسیب بزنند.
تخت خواب نامناسب امکان دارد باعث خفگی کودک شود. به همین خاطر تخت خوابی انتخاب کنید که دارای برآمدگی و دستگیره نباشد.
پیچ و مهره های تخت خواب نباید معلوم باشند.این پیچ و مهره ها امکان دارد به کودک آسیب برسانند.
تشک باید دقیقا هم اندازه تخت خواب باشد.
در خرید تخت خواب دقت کنید که در ساخت تخت خواب از جنسی مرغوب استفاده شده باشد.خرید تخت با جنس نامرغوب برای سلامت کودک مناسب نمیباشد.
گهواره نوزاد نباید نزدیک پنجره یا پرده و رومیزی باشد.
از تخت خواب دوطبقه برای کودکان بالای 6 سال استفاده نمایید.
سرویس خواب باید از استحکام کافی برخوردار باشد.
ایمنی اتاق خواب
از نرده مناسب در پنجره اتاق کودک استفاده نمایید تا کودکتان از پنجره به پایین نیفتد.
اشیا سنگین را در جاهایی که کودک رفت و آمد دارد مثلا روی میز یا روی قفسه ها قرار ندهید.
ارتفاع پرده اتاق کودک باید طوری باشد که کودک نتواند از آن آویزان شود. آویزان شدن کودک ممکن است باعث پایین افتادن چوب پرده بر روی کودک گردد.
پریزهای برق اتاق باید ایمن باشند. کودکان ممکن است اشیا فلزی را وارد پریز برق نمایند.به همین خاطر برای پریزهای برق درپوش تهیه نمایید.همچنین یک سری پریزها مخصوص اتاق کودک وجود دارد.
سیم های برق را از کناره ها با حفاظ مناسب عبور دهید.زیر کفپوش اتاق کودک جای مناسبی برای سیم برق نمیباشد.
برای وسایل گرمایشی اتاق حفاظ در نظر بگیرید.کودک ممکن است با تماس به وسایل گرمایشی آسیب ببینند.

موارد لازم در تخت خواب کودک

مهمترین مساله جایگاه قرار دادن تخت خواب کودک در اتاق خواب است. دقت کنید که تخت خواب از پنجره ها و پرده و رادیاتور فاصله داشته باشد. تا سن یکسالگی فقط از تشک و رو تشکی در تخت خواب نوزاد استفاده نمایید. قرار دادن بالش یا اسباب بازی در هنگام خوابیدن کودک خطرناک است. در صورتی که تمایل به قراردادن بالش در زیر سر نوزاد دارید دقت کنید که ارتفاع بالش کم باشد.بالش بلند میتواند نقش نردبان را داشته باشد.

نکات مهم که قبل از خواب باید به آن توجه شود
همواره دمای اتاق را قبل از خوابیدن بررسی نمایید و دمای مناسب را تنظیم کنید.
فضای اتاق و وضعیت تخت را همیشه بررسی نمایید.
نوزاد و کودک را رو به شکم بخوابانید.

برای بالا بردن ایمنی نوزاد چه سرویس خوابی مناسب است

در دوران نوزادی و کودکی مادر همواره نگران فرزند خویش است.با خرید یک سرویس خواب نوزاد و کودک امن مادر اطمینان خاطر بیشتری دارد.

زیبایی و کیفیت ساخت در خرید یک سرویس خواب مناسب برای نوزاد و نوجوان بسیار مهم است.با این وجود ایمنی را نیز در خاطر داشته باشید.ارتفاع تخت نوزاد و کودک را بین 30 تا 40 سانتی در نظر بگیرید.پس از دوره نوزادی کودک قادر به راه رفتن است.به همین دلیل باید بتواند به راحتی از تخت خود بالا و پایین برود.اگر ارتفاع تخت بالا باشد احتمال پایین خوردن فرزندتان وجود دارد.همچنین ارتفاع بیش از حد تخت تمیز کردن آنرا برای مادر سخت میکند.

سایر اجزای سرویس خواب باید در محل خود ثابت شده باشند.در غیر این صورت احتمال افتادن این اجزا و آسیب رسیدن به فرزندتان وجود دارد.

 

 

نکته مهم دیگر وجود نرده محافظ در تخت خواب است.کودک در حین خوابیدن احتمال دارد حرکت کند و از تخت پایین بیفتد.خرید تخت همراه با نرده محافظ از نوزاد و کودتان در طول خواب شبانه محافظت میکند.

مطمئن شوید که نوزاد شما در تخت خواب خود به راحتی تنفس میکند.
تخت خواب باید فضای کافی برای نوزاد و کودکتان داشته باشد.

Go to Top